hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

The table shows the heights y (in feet) of a baseball x seconds after it was hit. Predict the height after 5 seconds
what does civilized mean?
Sooooo, I'm learning the Circulatory system, and I need help with this picture. I just need you to lable 1 - 11 please and thank you
Victor can wash 2 cars in 8 minutes. At this rate, how long would it take for Victor to wash 20 cars?
Helpppp pleaseeeeeeeee :/
gregory the great is good or bad​
A six-sided number cube is rolled 600 times. The results are 246 even numbers and 354 odd numbers. How does the relative frequency of rolling an odd number comp
900% of what number is 5,940?​
The attitude of a writer toward the subject and the audience is called the writing's A. style. B. tone. C.word choice. D. formality.
Which factor contributed to more settlers arriving in west texas brainly.