Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2016
  • Mathematics
contestada

Shanice had $20 to spend on seven raffle tickets. After buying them she had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2016
20 -6 = 14

14/7 = 2

Now we know that for each ticket, it costed 2 dollars.

Final answer:- Each ticket costed 2 dollars.
Answer Link
Allu55 Allu55
  • 02-01-2016
20-6 = 14 This is the amount of money she spent. 14 divided by 7= 2. This means that she spent 2 dollars on each ticket.
Answer Link

Otras preguntas

complete the multiplication equation. (4) ( ) =-12​
What is the number of terms in this expression? M/5 + 4 x 6
15 POINTS I need help
Gary’s cat weighs 11 pounds. How many ounces is Gary’s cat?
5. There are 29 students available to represent the upperclassmen at a fair. 13 are juniors and 16 are seniors. What is the probability, as a percent that a sen
Find a copy of Michael Moore's Sicko or the 2006 documentary Border War: The Battle over illegal immigration to watch. Write a 250- to 275-word essay, providin
Who ordered stocks to be bought or sold on the trading floor of the stock exchange?
Rhode Island was the only state that did not send delegates to the Constitutional Convention. But what if they had? Analyze the major compromises from the persp
Analyzes data about diseases and disorders
A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?