herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Where is vitamin E primarily stored? A. liver B. kidneys C. skin D. body fat
1))A chemical reaction that explodes is an example of a(n) A.energetic reaction B.endothermic reaction C.nuclear reaction D.exothermic reaction
what is the outcome when a request for a writ of certiorari is denied and the court refuses to hear the case?
Solve the equation the square root of the quantity x plus 4 minus 3 equals 1 for the variable. Show each step of your solution process.
I am comparing and contrasting these two articles and only have to do three point but i'm confused.
What does the word proliferation mean
What would be the effect on the observed melting point of sample were poorly packed?
The desire for the Glorious Revolution came from England’s response to the absolute rule of which monarch? William James II Elizabeth Mary
Find the linear approximation of f(x)=lnx at x=1 and use it to estimate ln(1.38).
Crossing-over rarely occurs in mitosis, unlike meiosis. Which of the following is the likely reason?