Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

What were negative aspects of Joseph Stalin’s first Five-Year Plan? Check all that apply.
How much will 25 pounds of bananas cost of each pins is .59 cents
Which leader do you think most helped the patriot cause?
The relationship between citizenship and the right to vote
Why would Jefferson perceive the mercantile class to be pro British?
What is the purpose of the final two amendments in the bill of rights
219 divided by 3 using distributive property
An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?
Joe has eaten 2/5 of a pizza. Jane has eaten 1/8 of a pizza how many times more pizza has joe eaten than Jane
In 1967, a 30-second superbowl commercial cost $40,000. In 2000 a 30-second commercial cost $1,800,000. What was the percent of change in the cost of commercial