jdieue jdieue
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound

Respuesta :

EuniceJEJO
EuniceJEJO EuniceJEJO
  • 01-10-2017
12/16=.75

.75 is 75 cents
Answer Link
Camalama Camalama
  • 01-10-2017
12/16 = 3/4    
3/4 = 0.75
the confetti is 75 cents per ounce.   
$0.75 * 16 =$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Monica reads 7 and 1 half pages of a book in 89 minutes. What is her average reading rate in pages per minute?
what describes this number sentence 6+0=6
Jill had $90. She bought a skirt that normally costs $42 but was on sale for half price. She also bought a T-shirt that was $8 off its regular price. Before sal
a loose union of independent states is a
The first thing to do when summarizing an article is to ________
The four terrestrial planets that have solid, rocky surfaces are ?
506,709 in expanded form
why is it unwise to feed an infant only fat free milk
What are 2 food making processes
write 19/20 as a decimal without using long division