lolziekween
lolziekween lolziekween
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

Sally Snacks is selling snack bags for $2.99 per bag. They sell pallets with 50 bags for $97.88. How much will Ali spend if she buys 12 pallets of snacks? How many bags did she buy?

Respuesta :

schiou
schiou schiou
  • 05-03-2017
12 pallets of snacks costs ali $1174.56 (12*97.88). since there are 50 bags per pallet, ali buys a total of 600 bags (50*12).
Answer Link

Otras preguntas

what might happen if some lysosomal enzymes are absent?
Plants transform some of the electromagnetic energy from the sun into what?
what is 6/18 in simplest form
3(a + b) = 3a + 3b is an example of which algebraic property? Distributive Property Associative Property of Addition Commutative Property of Addition Symmet
Solve the system of equations. 5x+9y+9z=5 4x+9y+6z=10 2x+2y+5z=9 Answer choices: a. x=116, y=8,z=-21 b. x=82, y=-10, z=9 c. x=-116, y=28,z=37 d. x=6,y=-14,z=1
What types of problems can be solved using the greatest common factor?
mary buys a reel of thread for sewing. There are 10 m of thread on the reel. she uses 210 cm. How much reel is left in cemtimeters
which two countries fought over cyprus
What is the falling action in the rogue wave?
If Teresa's daughter is my daughter's mother, what am I to Teresa?