fabtatirddunnet fabtatirddunnet
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 pet pound?

Respuesta :

RCIII RCIII
  • 04-02-2017
The total cost for peaches is $0.40 you get that by (0.5)(0.80) as for oranges (0.7)(.90)=$0.63 so $0.40+$0.63=$1.03
Answer Link

Otras preguntas

how may history have been different if the Aztecs has defeated the Spanish??
Spanish help, please. Termina la frase de una forma original: Mis maestros esperan que yo.........
A __________ change occurs when the bonds between atoms or molecules change and a new substance forms. nuclear permanent physical chemical
How do u solve triangle proofs with altitude?
Weed killers and rodent poisons should not be used:a.)where pets and young children playb.)near flower bedsc.)underneath shedsd.)where rodents live
In _____ China, rice is the staple food. People consume it as rice noodles and as sticky rice wrapped in leaves, which is called ____ .
The function value.
1. Choose the right form of the verb to complete the sentence: _________ calmes en classe! (3 points) Ètre Soyez Sommes Sois 2. Choose the correct sen
Table salt is formed when an electron is transferred from a sodium atom to a
A solution of a battery is 14% sulfuric acid. If we have 9 gallons of the solution, how much of it is acid?