ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

What is the commercial importance of Rio de janeiro
When writing seconds on a staff the note head of the top note goes to the _____ of the bottom note head Left Right
An empty coke bottle is dropped off a 236 m high cliff in Nairobi. At what speed does the bottle hit the ground?
 Can someone pleaseeee help if you’re correct I’ll give u brainlist
12. Which of the following is the best example of an organism maintaining homeostasis? A. a wolf panting after a chase B. a spider catching an insect in a web C
Answer now pls I’ll give you brainliest just pls answer
6x + 3 - 6x = 3 After solving the equation, determine what type of solution the answer is. A. One Solution B. No Solution C. Many Solutions
If the slope is 2 and the y-intercept is 6, then the linear equation is 2y = 6x. False True
what's there beyond sleep,eat work in this cruel life answer
when is the time span of loving v.virginia?