jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of a line of best fit if its equation is y = 5x − 4? −4 negative 1 over 4 1 over 5 5
When two volatile liquids (X and Y) are mixed, the solution process involves 1. breaking the intermolecular X---X and Y---Y attractions, and 2. forming new X---
A force that acts on an object but does not touch it is a
1. To create animals that have the characteristics of both species, some people have bred buffalo and cattle together. This is an example of (1 point) inbree
1. Existentialism was the leading philosophy of thought to which most modernist writers adhered. (1 point) true false 2. The prefix ambi– means "on one sid
May someone please help me
How many grams of Cl are in 535 g of CaCl2?
the area that holds all the startup instructions the computer needs to start is the
What is the role of NaCl and edta in DNA isolation?
What would happen in an ecosystem without primary consumers? The populations of producers would increase. The populations of omnivores would increase. The popul