aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Given the parent function of f(x) = x³, what is the value of k in the translated graph of f(x - h) + k? int) k=-3 k=-2 k=2 k=3
what are the consequences if we adopted a policy of isolation? ​
which number is equal to 4 half
Noah receives a 5$ discount each month on his cell phone bill because he signed up for an auto pay from his bank account over the last 8 months Noah has paid a
Which of the following is most likely the next step in the series?
What is the area of the triangle below? O27 square units O 45 square units O 54 square units 20
A neutron star has a density of about kg/m3. what would be the approximate mass of a 1-centimeter cube (a cube 1 cm on all sides)? kg (1.3 quadrillion pounds) k
using are organic compounds made by living things
Mozart's Symphony No. 40 is one of only two of his symphonies: A. That uses ritornello form B. That wasn't written in Germany C. That is not in sonata form D. T
math hw please answer quickly i dont understand