friends1969 friends1969
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 400 g of chocolate sells for $12,
"how much is the cost per kilogram?

Respuesta :

btute
btute btute
  • 04-08-2021

the cost of the chocolate of 1 kg will be 30$

Answer Link

Otras preguntas

As State Agriculture commissioner, he used the newspaper of his department to give advice to farmers and talk about his political views. · He was criticized by
a tiny leaf-like structure inside a seed is a ________?
70 liters equal how many gallons
Someone whose skin turns yellow may have jaundice which is a symptom of hepatitis a. a. True b. False
Calculate the molarity of a solution prepared by dissolving 175 g of KNO3 in 750 mL of water. Round to the nearest hundredth. Don't forget the units.
Any object that revolves around another object in space is called a a. satellite. c. shuttle. b. rover. d. surveyor.
What country did Japan defeat in its FIRST foreign war during the Meiji period?
Choose the answer that identifies the three cases of pronouns. A. Nominative, Objective, Possessive B. Objective, Possessive, Prepositional C. Objective, Indefi
Blood is separated into two main parts. Fifty percent of the blood consists of _____. platelets white cells red cells plasma
cheddar cheese costs 7.50 for 1 kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay