yeisheskd yeisheskd
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada


Can someone pleaseeee help and if you’re correct i’ll give brainliest

Can someone pleaseeee help and if youre correct ill give brainliest class=

Respuesta :

mathewlydia25
mathewlydia25 mathewlydia25
  • 04-06-2021

Answer:

The total cost would be $208

Step-by-step explanation:

First, we have to find the area of the square office which would be 4yards times 4yards which equals 16yd^2

Next, we'll multiply the area of the square office by $13 (since each square yard of new carpet costs that much).

So 16yd^2 times $13= $208

Hope I helped :)

Answer Link

Otras preguntas

Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
Can organisms create their own energy? Explain your answer
Equivalent decimal are decimal that have the same value. TrueOrFalse
Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
16 increased by twice a number is -24
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
7.20 7.2 greater equal or less
can some help me better to remember the map of Europe ?
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?