electricbluemonster electricbluemonster
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to bake and
package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

Chisholmtriniti
Chisholmtriniti Chisholmtriniti
  • 04-01-2021

Answer:

6.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve dy/dx=(y−1)(y+1) if the solution passes through the point (x,y)=(4,0)(x,y)=(4,0)? I got y=(1+e^(2x-8))/(1-e^(2x-8)) but it was wrong:(
In 1679, New Hampshire was established as a _______ colony.
why is the sun so far fromthe moon?
How many different integers between 100 and 500 are multiples of either 6, 8, or both?
What are the two main types of scientific inquiry? Give an example of each
is 0.75 greater than 0.100?
if $15 % of $375,how much is 5%
how to convert 19 inches into feet
What is a central reason why McKinley won the 1896 presidential election? A. His personal life was exemplary. B. Farmers and the working class supported him. C.
The statement "the quantity demanded of a product varies inversely with its price" is a definition of A) laissez-faire. B) the law of demand. C) the invisible