brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

50 POINTS! Which sentence contains an underlined clause? My two large dogs happily chased each other around the backyard. Because of their size, my dogs must be
What social commentary about communist Russia does Orwell make with this excerpt? Russians faced many challenges and struggles working on collective farms. Russ
4.8 Code Practice: Question 1 I need help
General Thomas Gage says “Yesterday we ruled over Boston today we are ______________ in it”.
Determine the measure of the unknown angle in the triangle.
what is the suffix of the word ADVERSARY
What is mZG?Enter your answer in the box. FGH(x-5)°(3x+24)°x°​
The local bank just invested a lot of money into hiring a professional decorator to redo the lobby area to make it more inviting to customers. They also improve
Muscular contractions of the ____ push the baby through the cervix during childbirth.​
5y - 10= -25 a y=3 b y=7 y=-3 y=-7