caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

SUM ONE HELP ITS MY EXAM Question 7(Multiple Choice Worth 3 points) (02.05 MC) Which of the following is true of the executive branch? It can decide who gets to
Help me plz cant work it out
WHY DO HUMAN RIGHT VIOLATIONS HAPPEN?
8/m-9=6/m-8What does m equal?
Is this positive or negative
how does the federal government establish justice
6. The points below represent a direct variation, findthe missing value between the points.(6,10) and (24,y)​
Nina has the flu and a high fever. Choose the terms that correctly complete the sentences. Nina has the flu and a high fever. Her immune system is exhibiting th
why is Sikim not in the seven sisters ​​
how does the federal government establish justice