amohamed59
amohamed59 amohamed59
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

John bought 3 bottles of an energy drink for $4.50. Write an equation relating the total cost y to the number of energy drinks bought x. *

Respuesta :

yermom980
yermom980 yermom980
  • 02-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

y = 3 times x

or: y divided by x = 3

Answer Link

Otras preguntas

Three things that were agreed on the upon the Treaty of Ghent?
When you “reate” or analyze, the consequence of your decision, HELP can assist you with which of the following A. Identifying what is most important B. Evaluat
What invention led to rise in slaves in the south
Which statements best describe these two minerals? Select 3 choices. The mineral on the left formed from lava. The mineral on the right formed from magma. The
Help please:✔️ stands for the same digit:What is this digit?1 ✔️ ✔️ + 2 ✔️ ✔️ = 4 7 6hElP mE pLeAsE!!!!?!​
when determining the type of network a business needs, network designers only have to talk to the highest-ranked employees TRUE OR FALSE
2/? help me again please
Why was archduke Fran’s Ferdinand of Austria-Hungary a key player in world war 1
Which of the following is an even function? A.f(x) =(x-1)^2 b. F(x)=8x c.f(x) =x^2-x d.f(x)=7
When did Indian civilization begin