estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

f(x)=x^2 what is g(x)
PLEASE HELP! URGENT! How many roots does the graphed polynomial function have?A.4B.1C.2D.3
Suppose that you are participating in a game show so far you have won $10,000 free of tax and can leave with your winnings. However, if you continue to play you
Use the five digits in an equation that has the answer of 60: 2,6,3,9,6
What is a foreign policy agenda for the U.S.?
the perimeter of a rectangular field is (16a+8b-6c) units and one of its side is (5a+3b-4c) find the other side
Please answer correctly!!!!!!!!
What is the answer
Is it possible to have a triangle such that none of the exterior angles is obtuse? Please help and explain
It is given that 2+i is a root of the quadratic equation x^2+ax+b=0Find the values of the real numbers a and b.