ratchild1
ratchild1 ratchild1
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Maddie bought 4 gallons of ice cream for $27.20. How much does one pint cost?

Respuesta :

kenziewelsch14 kenziewelsch14
  • 01-10-2020

Answer:

1 pint is 0.85 dollars or 85 cents

Step-by-step explanation:

1 pint= 0.125 gal, so 8 pints= 1 gal

27.20/4 is 6.8 (for 1 gal)

6.8/8 is 0.85 (for 1 pint)

85 cents per pint

Answer Link

Otras preguntas

Which is an advantage that single-celled organisms have over multicellular organisms?
How do you simplify 8 to the -2 power
What are the (3) most common elements that bond together to form organic compounds?
20 is what percent more than 5 ?
sari has 3 times as many pencil erasers as sam. together, they have 28 erasers. he may erasers does sari have
What is the value of x?
what does como te llamas mean in Spanish?
If the diameter of a circle is 5.5 cm what is the radius ?
What is the range of numbers along the lines of longitude
How do I solve 15+(5-x)/x=30