jadyn57
jadyn57 jadyn57
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. If Levi spent $2.48 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

almabaroraho2008
almabaroraho2008 almabaroraho2008
  • 04-09-2020

Answer:

Four

Step-by-step explanation:

1. $3.10 divide by 5 = $0.62

2. $0.62 multiply by 4 = $2.48

So Levi bought 4 oranges

Answer Link
rrertyuytr
rrertyuytr rrertyuytr
  • 13-05-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is a true statement about federal judges? They are appointed by the Senate. They serve five-year terms. They are approved by the Supreme Court. They serve
practice 2 digital subtraction 5 0 _ 1 8
explain three ways in which human trafficking can affect the victims self esteem
is 1/4 greater than 1/8
My teacher heaped _______ on me for my research project about the civil rights movement. preys praise praize prays
Do you use the same principle when adding and subtracting as you would multiplying in fractions?
What is the area of the figure? HELP FAST?!
I am worried that they __________ the hidden prize before we are able to. A. have found B. will find C. find D. had found
What is 95/50 As a decimal
Australia was discovered about four hundred years ago by the _____. French Spanish English Dutch