eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

how did the renaissance spark the scientific revolution
What is the relationship between the 4s in 8,444?
Sienna can walk 3 miles in 45 minutes. If she keep the same pace how many miles can she walk in 2 hours
Identify a structure, in organisms that do not have kidneys, that is adapted to regulate water balance.
what four organ systems are used when running?
The term “Third Reich” refers to Germany from 1933 to 1945, during Hilter’s reign and means “third empire.”
Which of the following statements is FALSE? a. Rosa Parks was arrested for refusing to surrender her seat to a white man on a bus during the days of segregatio
If a carpenter charge $825 for 15hr plus $278 for materials.. What is the carpenters rate per hr
One of the Civil War amendments, the __________, provided citizenship to all persons born in the United States, among other things.
following reconstruction, the passage of jim crow laws in the south limitied the effectiveness of