keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

What is Electric potential energy in the easiest way to explain?!?!
What is the greatest common factor of the terms in the polynomial 8xt – 4х – 18x?? o 2х o2x? ООО
1. Victoria is opening a pet store. She will start by making custom dog collars. If the collar cost her $3 each, the embellishments $2, and $0.15 per bag, what
What's the surface area?
Help me Asap Asap!!!
The kite has vertices D(0, 3b), E(a, 0), and F(0, -5b). What are the coordinates of G?
After two half-lives, what fraction of a radioactive sample has decayed?1/2 2/3 3/4 5/6
98% of the mules who were surveyed said that stubbornness was a good character trait. If 343 mules gave this response, how many were surveyed in total?
At the beginning of the century where did the us experience the most population growth answers
How much current (in amps) does a 240- watt appliance draw when plugged into a typical 120-volt outlet in your home?