ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this!
Pleaseeee helpp mee so difficult
4. 122 - 4(6) + 1 Evaluate 112 122 - 4(6) + 1 112
There is a 0.9986 probability that a randomly selected 31​-year-old male lives through the year. A life insurance company charges ​$147 for insuring that the ma
Help me pleaseeeee :(
Mikey walked 1\3 of her journey travelled 4\9 of it by car and ran the rest. calculate the fraction of the journey Mikey ran.
Does the ball always change direction after being tapped? Explain.​
You were recently on a school trip when something unusual happened. Write an email to a friend about what happened. In your email you should: explain where you
What do you think is the best leisure activity for teenagers?
Uranium-235, uranium-238, and uranium-239 are different ___________ of uranium.