lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

7. A satellite with a mass of 1337kg is initially orbiting the planet Mars at an altitude of 45000km, gradually descending to a lower altitude of 316km above th
Half of the sum of 9 and a number
The singe red shirt seemed out of place hanging _______ many green blouses.
PLEASEEEEE HELP MEEEEEEEEE
Sangita has deposited rs 1,00,000 in a commercial bank for 2 years at the rate of rs 5 interest per annum for rs 100. The ages of her elder daughter and younger
when did ulysses s. grant join the american civil war
How do you simplify (x+9)(x-9)
2 qualities that can help to achieve the goals
What is 3-1 and 3/4????????
Reflect on the past few years and the implications COVID-19 had in your life.Using any application of your choice, create a document in which you write a reflec