issajazination issajazination
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

it cost $45.75 for 5 apple pies. give the point of the unit rate

Respuesta :

nhorne11
nhorne11 nhorne11
  • 04-02-2020
It is $9.15 cents per pie
Answer Link
annagodoy7
annagodoy7 annagodoy7
  • 04-02-2020
45.75 divided by 5 = 9.15, each apple pie is $9.15
Answer Link

Otras preguntas

At 10 AM the temperature was 71°F 3 PM the temperature was 86°F find the value of the slope and explain what it means
Explain whether your breakfast was a compound, homogeneous mixture, or heterogenous mixture.
Which is an example of the bottleneck effect? Green beetles move to a new location and build a new colony there. Green beetles survive as birds don't see them
what are particles of carbon that enter the air when wood or coal are burned?
Unscramble Pxnaed involving algebra
what are particles of carbon that enter the air when wood or coal are burned?
5x-1=15x-101 equation
Translate the phrase into a math expression. 30 added to a number that is decreased by 5 a. n – 5 + 30 b. 30 – n – 5 c. 30 + 5 – n d. 30 + (n ÷ 5)
Explain why it works to break apart a number by place values to multiply
How do you solve 6x + 8= 50