trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

The black market is most active in a __________ economy. a. social b. market c. traditional d. command
The poorest country in the western hemisphere is a. Mexico. c. Brazil. b. Canada. d. Haiti.
Earthquake waves that vibrate from side to side and up and down only through solids are known as ______.
Find the area of the circle that is 9mm
The poem: " To the doctor who treated the raped baby and who felt such despair". Q: in the first line, the speaker asserts that he or she is speaking "on behalf
When she heard the explosion, she dropped her dishes onto the linoleum. Which word is the subordinating conjunction in the sentence above? A. When B. she C. dro
We can determine the __________ of a wave when given the frequency and the wavelength. (2 points) A) amplitude B) velocity C) equilibrium D) crest
How does the arrangement of elements in periods relate to electron configuration
Who did Joan of Arc wish to crown as king of France at Reims? Edward III. Charles VII. Philip IV. Henry II.
Water will travel underground through layers of rocks and soil which are impermeable materials.