bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Where did Hernando Cortez travel to and from?
three ways that humans affect earths systems
Multiply and simplify 12 times 3/4.
The Enrollment Act of Conscription, during the Civil War, caused the New York City_____ riots. A) Military B) Draft C) economic
what is the answer to this problem 5n^2+10n+20
(30 points I THINK is how it works when choosing points, that goes to whoever helps me.) Although the poems, "The Lamb" and "The Tyger," address the same conce
is 19/4 feet long piano will fit on 5 feet long space?
What is 1/3 of 18 Fraction problems
The ability to reason well is necessary for modern workers because __________. a. Communication with other workers will be difficult b. Creativity is not valued
The Enrollment Act of Conscription, during the Civil War, caused the New York City_____ riots. A) Military B) Draft C) economic