madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Find the derivative of the following function. A=620(1.786)^t
to make party invitations, Macie could buy a package of paper for $10.50, or she would buy x individual sheets of the same paper for $0.15 each. What is the lar
Geometry math question please help
Solve the equation with the replacement set {–59, –9, 9, 59} |34 – x| = 25 59 9, –9 9 9, 59
What is process that involves the collection of information and ideas supported by belief or opinion for science?
Word Problem The Waist to Hip Ratio (WHR) is a ratio commonly expressed as a decimal that has been shown to be a good predictor of possible cardiovascular prob
What percentage of strontium-90 remains in a sample after three half-lives have passed? 12.5% 15% 25% 60%?
Express 5^3 = x as a logarithmic equation.
What is 11.38 in radical form? I need the exaact answer of a side of a triangle, so I need 11.38 in radical form.
What is the general rule for the sequence? 1.11, 2.54, 3.97, 5.40, ...