nagwaelbadawi nagwaelbadawi
  • 02-02-2019
  • Mathematics
contestada

Janie has $3. She earns $1.20 for each chore she does and can do fractions of chores. She wants to earn enough money to buy a CD for $13.50.

Respuesta :

TheSpeedster
TheSpeedster TheSpeedster
  • 02-02-2019
She needs to do chores 12 more times
Answer Link
angie32602
angie32602 angie32602
  • 02-02-2019

what i did was i broke it down into sections. if your asking how many chores she has to do to get the money to buy what she wants.

this is how i broke it down

3+1.20=13.50

4.20+9.60=13.80

the 9.60 is how many chores she did to earn the money.

Answer Link

Otras preguntas

El primer domingo del mes se celebrará unas elecciones en el país en el que vivimos. Identifica seis variables convencionales y cuatro variables que invite del
what is the domain of the following function: y=x^-5 + (x-1)
The Bun-and-Run is a franchise fast-food restaurant located in the Northeast specializing in halfpound hamburgers, fish sandwiches, and chicken sandwiches. Soft
(english literature 50 points) how was the declaration of independence relevant to the colonial era and the age of reason? form a thesis that explores the aspec
Why Did you think spring season Never came to the gaint garden?​
reason to connect to the same file several time
Charlotte is running at a rate of 9 KM/H. What is Charlotte's speed in M/S? Answer: 5/2 M/S ​
. Conduction of heat takes place only in ....... a Solids b) Liquids c) Gaseous d) air
what is it asap please​
need help with this please