reagancunningham2004 reagancunningham2004
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24

Respuesta :

fiedlerca
fiedlerca fiedlerca
  • 02-11-2018

12 lbs

Since 3 lbs cost $6, and you want to find how many lbs can be bought with $24, 24/6 is 4, so you multiply 3 by 4 and get 12

Answer Link
ptrlvn01 ptrlvn01
  • 02-11-2018

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24 =12

$2 pound

Answer Link

Otras preguntas

which number is 100 less than 61 tens?
If the probability of giving birth to a boy is 0.52, what is the approximate probability of giving birth to 4 consecutive boys?
Convert 79 oz to _____ g Round answer to the nearest whole gram.
The novel Uncle Tom’s Cabin, which effectively the unfairness toward black people, was a major influence in the antislavery movement. (A) portrayed…strengthenin
The novel Uncle Tom’s Cabin, which effectively the unfairness toward black people, was a major influence in the antislavery movement. (A) portrayed…strengthenin
A moving company is trying to store boxes in a storage room with a length of 5 m, width of 3 m and height of 2 m. How many boxes can fit in this space if each i
Does an Off-Duty Police Officer have Authority in US?
is 10 yards less than 360 inches
which number is 100 less than 61 tens?
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?