justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Samples of size n = 1500 are randomly selected from the population of dogs who grow taller than 2 feet, and the mean of heights is found for each sample. What i
Under the leadership of Mikhail Gorbachev, the doctrine of perestroika called for which of the End of exam following? A. Openness in communication B. More lo
what is ecological impact assessment
Solve and graph then write the solution in interval notation. 2x<-4 and 3x>-27
which sentence contains a verb in the imperative form? if i were a journalist, i would attend the world press freedom day event. world press freedom day was est
how a person truly feels about an issue is usually demonstrated through the
28-(-x)-|10| evaluate the expression when x= -15
what do i write about hierakanpolis?
Which phrase best defines a gene
what is the solution to the system of equations? y = x – 10 2x y = 4